Korektura českého textu / korektor

... aneb jak zveřejnit text, za který se nebudete stydět

Vytvořili jste líbezně zajímavý text třeba pro svůj blog, facebookový příspěvek nebo milostný dopis své femme fatale? Cajk... první bod máte za sebou, ale jste si jistí, že je psaná myšlenka gramaticky a stylisticky připravena pro oční konzumaci? Mrkněmež na ni společně a podrobmež ji analýze na základě všech těch pravidel, která všichni tak rádi porušují.

Jak napsat cokoli a být si jistý, že se nám internet nebude smát? Je třeba...

  • ČÍST, ČÍST A ČÍST – škola Vás naučí základy českého jazyka, ale pokud nebudete jazyk pilovat, nebudete ho moci suverénně používat. Četba je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si osvojit gramatiku, slovní zásobu a také cit. A navíc se na to dají balit sečtělé knihovnické koběty.
  • PSÁT, PSAT A PSÁT – písmenko za písmenkem, slovo za slovem a nakonec souvětí, které Vás chytí za srdíčko. Ano, je třeba ťukat do klávesnice, nebo naslinit minitužku z IKEI a popsat papír. Ne každý na to má cit, ale to neznamená, že to nemůžete zkusit.
  • ANO, DODRŽOVAT PRAVIDLA – rebel plive s nechutí na zem, ale i český jazyk má svá pravidla, která musíme dodržovat. Jynak zkončíme, jako pytomci a nigdo nás nebude brád fášně. Anarchie v pravidlech českého jazyka asi není dobrý nápad. Kreativitě však meze neklademe, je však nutné pochytit značné množství sofistikované vyčůranosti. Kapiš?

Píšete s vervou jako dykyns, nýčše, nebo snad kundera, ale stále to není čitelné? Holt i král všech hororů má své korektory, kteří mu prolézají řádek po řádku a pleskají ho řemenem po ánusu za každou hrubku. Akorát na korektora nakonec ty medaile, pusinky, nevěstky a chlebíčky nezbudou. Takže vyťukejte těch pár čísel do telefonu / vyklepejte těch pár písmenek na klávesnici. Rád Vás uslyším / si počtu a pomohu Vám vybrousit Váš textově myšlenkový pochod.