Copywriting / copywriter

... aneb jak seskládat z písmenek slova, která voní očím

Říkejte si, co chcete, ale tradiční „homo sapiens internetiens“ již nechce koulet oči skrze řádky a raději se mrkne na obrázek či velmi krátký biják. Proto musíme bojovat a získat si jeho pozornost tím, že budeme přemýšlet a psát trochu jinak, než ten a ten a ten. A pokud to stále bude nuda, tak budeme psát zbytečně.

Jak tedy skládat slova do vět, aby zaujala, ale také dohromady dávala smysl? Pišme...

 • PRO LIDI – ať už píšeme článek o důležitosti instagramových fotek Vašeho včerejšího oběda, popisek Vašeho nejúžasnějšího produktu - vysavače Vysajto 2000 nebo text pro web místního kníratého instalatéra, vždy mysleme na to, že ho píšeme především pro lidi.
 • JINAK – jednoduše se řekne, hůře praktikuje, ano, ale je to prostě tak. Text musí být zajímavý nejen obsahem, ale také
  F
  O
  R
  M
  O
  U.
 • PRO DANÝ KANÁL – píšeme-li text příspěvku Facebookové stránky a blogový článek o vlivu ohýbačů lžiček v Maďarsku a dopadu na tamní obyvatelstvo, asi se nebude jednat o stejně koncipované texty.
 • PRO URČITOU PERSONU – personou se označuje určitý archetyp člověka, na který se svým produktem či službou směřujeme. Pro každého zvolíme určitý tón komunikace a přizpůsobíme tomu naše sdělení.
 • PRO WEBY, E-SHOPY, BLOGY I SOCIÁLNÍ SÍTĚ – jen tak zjistíme, jakou formou, proč a pro koho psát daný text. Správný copywriter si musí projít vším.
 • S OHLEDEM NA SEO – SEO pán a copywriter by měli být milenci, tanečníci a především přátelé. Pokud SEO je Bejby, pak Copy je Johnny. A Bejby nebude přece sedět v koutě.

Abecedu jste od dětství nepoužili a svůj vztah se slovy byste označili jako „komplikovaný“? Máte svůj text, ale toužíte po SEO auditu? Nebo se chystáte text psát, ale chybí Vám správná kááwééčka, tedy klíčová slova? Zkrátka sháníte copywritera? Stačí Vám jen pár minutek a vyťukat těch pár čísel do telefonu / vyklepat těch pár písmenek na klávesnici. Rád Vás uslyším / si počtu a pomohu Vám docílit Vašeho marketingového snu.